3 rzeczy, na które możesz się narazić kopiując cudzy Regulamin sprzedaży
Być może po przeczytaniu tytułu tego artykułu, oblał Cię zimny pot..:) A może pomyślałeś sobie „ale … przecież wszyscy tak robią?!”
Wynika to z pozornej oszczędności czasu i pieniędzy, ale także z niewiedzy i małej świadomości dotyczącej tego co może stać się gdy skopiowany zostanie cudzy Regulamin.
Niestety, mało osób zdaje sobie sprawę, jak poważne mogą być konsekwencje takich działań.
Błędy dużych, konsekwencje małych
Najczęstszym błędem jest kopiowanie regulaminów, dużych i znanych marek.
Większość osób myśli: „siedział nad nimi sztab prawników i każdy niemal punkt jest przeanalizowany w najmniejszym calu”.
Niestety w bardzo wielu przypadkach, wygląda to tak, że właśnie te duże i znane marki, mają w swych regulaminach postanowienia, które często są albo klauzulami niedozwolonymi albo balansują na granicy prawa.
Dlaczego? Właśnie ze względu na wielkość przedsiębiorcy. Takich dużych graczy, stać po prostu na to, aby ewentualnie przejść przez proces sądowy.
Nawet, jeżeli robi to tylko garstka, to jaką masz pewność, że właśnie ten skopiowany przez Ciebie regulamin nie jest tym zawierającym takie postanowienia?
Czy naprawdę w kontekście Twojego biznesu warto ryzykować oszczędzając akurat na tym obowiązku?
„Kopiuj, wklej”
Skopiowanie w całości regulaminu , naraża Cię na posądzenie o naruszenie praw autorskich.
Regulamin sprzedaży, tak jak każde inne stworzone przez danego autora dzieło, podlega ochronie prawnej. W związku z tym, Twoje działania mogą zostać uznane za plagiat.
Pomyśl tylko: jeżeli nad regulaminem, który kopiujesz siedział zespół prawników, ich praca została wyceniona na paręset złotych, a Ty kopiujesz go bez pardonu robiąc kopiuj-wklej, to jak można Cię postrzegać? Już rozumiesz o co chodzi?
Margines błędu
Ostatnia i myślę, że najmniej brana pod uwagę sytuacja, to taka, kiedy kopiowany regulamin zawiera błędy. I mam tutaj na myśli wszystkie możliwe: ortograficzne, stylistyczne, merytoryczne.
Nie masz pewności, kto siedział po drugiej stronie i pisał ten regulamin.
A może również został skopiowany?
Być może ten regulamin zawiera stare podstawy prawne, nieaktualne postanowienia i wspomniane wyżej klauzule niedozwolone?
Możesz oczywiście sprawdzić ten regulamin od A do Z, sprawdzić każdy nawet najmniejszy element, porównać stan prawny itd., ale czy nie lepiej będzie, ten czas poświęcić na stworzenie własnego regulaminu i dostosowanie go do aktualnych przepisów?
INNE ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Jeśli interesuje Cię temat sprzedaży on-line, zajrzyj do pozostałych wpisów, w których znajdziesz odpowiedzi na pytania:
Jak napisać samodzielnie Regulamin sklepu internetowego i RODO do sklepu internetowego?
Gdzie kupić Regulamin i RODO dla sklepu internetowego? Cena oraz wskazówki, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze
Jakie 3 błędy możesz popełnić kopiując cudzy Regulamin?

