3 rzeczy, na które możesz narazić się kopiując cudzy Regulamin sprzedaży

3 rzeczy, na które możesz się narazić kopiując cudzy Regulamin sprzedaży

rejestr bdo

Być może po przeczytaniu tytułu tego artykułu, oblał Cię zimny pot..:)

A może pomyślałeś sobie „ale … przecież wszyscy tak robią?!”

Wynika to z pozornej oszczędności czasu i pieniędzy, ale także z niewiedzy i małej świadomości dotyczącej tego co może stać się gdy skopiowany zostanie cudzy Regulamin.


No właśnie … wszyscy tak robią i to staje się plagą biznesów online.

Niestety, mało osób zdaje sobie sprawę, jak poważne mogą być konsekwencje takich działań.

Dlatego, jeżeli tak zrobiłeś lub też masz zamiar – przeczytaj proszę mój artykuł i dowiedz się, że to co robią wszyscy nie jest wcale takie korzystne.

Błędy dużych, konsekwencje małych

Najczęstszym błędem jest kopiowanie regulaminów, dużych i znanych marek.

Większość z nas myśli, że siedział nad nimi sztab prawników i każdy niemal punkt jest przeanalizowany w najmniejszym calu.

Niestety w bardzo wielu przypadkach, wygląda to tak, że właśnie te duże i znane marki, mają w swych regulaminach postanowienia, które często są albo klauzulami niedozwolonymi albo balansują na granicy prawa.

Dlaczego? Właśnie ze względu na wielkość przedsiębiorcy. Takich dużych graczy, stać po prostu na to, aby ewentualnie przejść przez proces sądowy.

Nawet, jeżeli robi to tylko garstka, to jaką masz pewność, że właśnie ten skopiowany przez Ciebie regulamin nie jest tym zawierającym takie postanowienia?

Czy naprawdę w kontekście Twojego biznesu warto ryzykować oszczędzając akurat na tym obowiązku?

“Kopiuj, wklej”

Skopiowanie w całości regulaminu , naraża Cię na posądzenie o naruszenie praw autorskich.

Regulamin sprzedaży, tak jak każde inne stworzone przez danego autora dzieło, podlega ochronie prawnej. W związku z tym, Twoje działania mogą zostać uznane za plagiat.

Pomyśl tylko: jeżeli nad regulaminem, który kopiujesz siedział zespół prawników, ich praca została wyceniona na paręset złotych, a Ty kopiujesz go bez pardonu robiąc kopiuj-wklej, to jak można Cię postrzegać? Już rozumiesz o co chodzi? J

Margines błędu

Ostatnia i myślę, że najmniej brana pod uwagę sytuacja, to taka, kiedy kopiowany regulamin zawiera błędy. I mam tutaj na myśli wszystkie możliwe: ortograficzne, stylistyczne, merytoryczne.

Nie masz pewności, kto siedział po drugiej stronie i pisał ten regulamin.

A może również został skopiowany?

Być może ten regulamin zawiera stare podstawy prawne, nieaktualne postanowienia i wspomniane wyżej klauzule niedozwolone?

Możesz oczywiście sprawdzić ten regulamin od A do Z, sprawdzić każdy nawet najmniejszy element, porównać stan prawny itd., ale czy nie lepiej będzie, ten czas poświęcić na stworzenie własnego regulaminu i dostosowanie go do aktualnych przepisów?

Wybór należy do Ciebie.

Jeżeli zdecydujesz się na napisanie własnego regulaminu i nie będziesz wiedział od czego zacząć, zapoznaj się z artykułami dot. sprzedaży on-line i Regulaminu sprzedaży.


Jeśli chcesz zacząć legalną sprzedaż on-line i uregulować wszystkie Politykę prywatności, Regulamin sprzedaży, ścieżkę Klienta, skorzystaj z PAKIETU DOKUMENTÓW WRAZ Z INSTRUKCJAMI WIDEO “Jak zacząć legalnie sprzedaż on-line”. 

W Pakiecie otrzymasz wzór Polityki prywatności oraz Regulaminu sprzedaży wraz z instrukcjami wideo, które pomogą Ci szybko i skutecznie dostosować je do Twojej działalności. Dodatkowo – wdrożysz zaproponowaną przeze mnie ścieżkę sprzedaży (checkboxy/komunikaty), dostosujesz także inne miejsca w sieci, tak żeby móc działać w sieci bez strachu o legalność tego, co umieściłeś.