Jak sobie radzić w czasie wyprzedaży świątecznych od strony prawnej?

Przygotowałam dla Was dzisiaj praktyczne wskazówki jak poradzić sobie po szale zakupowym on-line, jakie teksty są zabronione:) gdy jesteś Sprzedawcą, a przed jakimi tekstami się bronić, jeśli jesteś kupującym.  
……

Proszę Pana, Pan kupił towar przeceniony o 50%, w związku z tym zamiast 2 lat rękojmi za wadę rzeczy przysługuje Panu tylko 1 rok”

” Szanowna Pani, nie może Pani oddać tych 5 sukienek. Skoro kupiła je Pani po tak dużej promocji a towar był ograniczony, to niestety nie przysługuje Pani 14-dniowy termin na odstąpienie. Zablokowała Pani możliwość kupna tych towarów innym osobom”.

“Drogi Panie, kupił Pan dostęp do e-booka w niższej cenie. Może nie było checkboxa, że nie rezygnuje Pan z prawa do odstąpienia od umowy, ale to przecież jest logiczne, że jak przesyłam ebook, który może Pan przeczytać, to to prawo Panu nie przysługuje”.

No cóż. 

Powiem krótko. Żaden z tych tekstów nie powinien być wypowiedziany:), a jeśli już nawet zostałby wypowiedziany, to nie ma żadnego uzasadnienia prawnego.

Dlaczego

Black Friday, Cyber Monday, sezonowe wyprzedaże, świąteczne promocje … Prawa konsumenta?

Żadne z tych wydarzeń nie znosi praw konsumentów.


Duża zniżka nie oznacza zmniejszenia praw konsumenta.

Nie można stosować reguły – 50 % zniżka to 50% praw konsumenta


Duża zniżka nie pozbawia konsumenta prawa do skorzystania z rękojmi i reklamowania produktu na normalnych zasadach.

Towar ma wadę? Można ją reklamować, nawet jeśli był kupiony w sezonie “wyprzedażowym”.


Duża zniżka, internetowy szał zakupowy nie pozbawia konsumentów prawa do zwrotu towaru w terminie 14 dni

Jeżeli nie zachodzą wyjątki, które umożliwiają odmowę przyjęcie towaru (np. towar wykonany na zamówienie, zgodnie ze specyikacją Klienta) i Klient o tych wyjątkach został poinformowany, to prawo do odstąpienia przysługuje konsumentowi.

Tak więc, w ramach leczenia “kaca pozakupowego” konsument może zdecydować się na odesłanie produktów.


Sam fakt kupienia produktów elektronicznych takich jak e-booki nie oznacza jednocześnie, że konsument rezygnuje z korzystania z 14-dniowego prawa do odstąpienia od umowy. 

Jeżeli jesteś Sprzedawcą i chcesz, żeby Klient nie mógł odstąpić od umowy w takich przypadkach, zadbaj o odpowiedni checkbox pod formularzem zamówienia lub o uzyskanie od Klienta odpowiedniego oświadczenia. Mówię o tym więcej m.in. w kursie “Jak zacząć legalnie sprzedaż on-line”.Warto o tych zasadach pamiętać, zarówno gdy się jest Sprzedawcą, jak i gdy się jest Kupującym.