Kto podlega rejestracji w BDO?

Jeśli jesteś tutaj, to zapewne:

 • Zastanawiasz się, czy BDO Cię dotyczy?
 • Analizujesz czy musisz się zgłosić do Rejestru BDO?
 • Potrzebujesz listy konkretnych branż, których dotyczy BDO?

Ten wpis powstał specjalnie dla Ciebie. W tym artykule pomogę Ci lepiej zrozumieć, kto musi zarejestrować się do BDO!


Rejestr BDO – co to jest?

Jest to rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Ma pomóc kontrolować gospodarkę odpadami, zapobiegać nielegalnego wyrzucaniu śmieci, ma umożliwić elektroniczną realizację obowiązków rejestrowych, ewidencyjnych i sprawozdawczych.


BDO – czy muszę się zarejestrować?

Jeżeli:

 • w związku z wykonywaną działalnością wytwarzasz odpady inne niż komunalne lub odpady inne niż wymienione w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019r. w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, a także gdy zbierasz, przetwarzasz lub transportujesz odpady,
 • sprzedajesz (wprowadzasz na rynek odpłatnie/nieodpłatnie) produkty w opakowaniach lub opakowania, opakowujesz produkty – także w celu ich zabezpieczenia podczas wysyłki lub je importujesz/eksportujesz,przetwarzasz lub transportujesz odpady (pamiętaj, że rozporządzenie wymienione w pierwszym punkcie nie dotyczy opakowań i produktów w opakowaniach, które Ty wysyłasz do klienta),
 • wprowadzasz na rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny, pojazdy, baterie lub akumulator,
 • prowadzisz sklep, w którym Klienci mogą dostać torby za opłatą recyklingową,

to musisz zarejestrować się w BDO. Jednak to tylko przykłady sytuacji, w których obowiązek rejestracji powstaje. Pełną listę podstaw, które zobowiązują do rejestracji w BDO znajdziesz w Art. 50. Ustawy o odpadach.


Czy nie ma konkrentego wykazu firm, które muszą złożyć wniosek do BDO?

Wiem, że wciąż możesz mieć wątpliwości, czy BDO dotyczy Twojej konkretnej branży.

Ministerstwo Klimatu (poprzednio Ministerstwo Środowisko) nigdy nie stworzyło takiego oficjalnego wykazu firm, które muszą się zarejestrować.

Niestety nie należy liczyć, że taki oficjalny wykaz powstanie z tego względu, że jest wiele „indywidualnych” czynników, które mogą wpływać na to, czy firma będzie miała obowiązek rejestracji, czy też takiego obowiązku mieć nie będzie.

Oczywiście w sieci można znaleźć wiele materiałów ze wskazówkami jak ocenić, czy ten obowiązek Ciebie dotyczy (m.in. znajdują się one poniżej). Należy jednak podchodzić do nich ze świadomością, że wskazówki są udzielane w oderwaniu od Twojej indywidualnej sytuacji.

Na to, czy mamy obowiązek wpisu może mieć wpływ model biznesowy, obszar działania, a także treść umowy, jakie firma zawiera z kontrahentami.

Zawsze gdy są przesłanki ku temu, przy okazji analizy sytuacji Klienta, dokonuję także oceny tego, jak wyglądają zawierane przez niego umowy.

Czasami zdarza się, że Klient w chwili zgłoszenia się do mnie miał obowiązek wpisu do Rejestru, ale po analizie sytuacji można było doprowadzić do tego, żeby z tego obowiązku się zwolnić, wprowadzając odpowiednie postanowienia do umów zawieranych z kontrahentami.

Mam nadzieję, że rozumiesz już, dlaczego tak trudno jest jednoznacznie – tylko w oparciu o informację dot. obszaru działalności odpowiedzieć na pytanie – czy wpis do rejestru BDO Cię dotyczy.

W dalszej części omówię konkretne przykłady firm i sytuacji podlegających BDO. Pamiętaj jednak, że mój artykuł nie jest indywidualną poradą prawną i Twoja sytuacja może nie być tak jednoznaczna lub obejmować więcej obszarów niż tylko te wskazane poniżej. Mimo to, zawarte tu informacje pomogą Ci lepiej zorientować się w temacie BDO.


Czy ktoś jest w stanie sprawdzić, czy zarejestrowałem się w BDO, czy też nie?

Zanim przejdę dalej, pozwól, że odpowiem na to dość często pojawiające się pytanie.

Jeśli Twoja działalność wymaga zgłoszenia do BDO i wiąże się dodatkowo z koniecznością korzystania z numeru rejestrowego BDO, to już treść faktury, treść umowy, zamówienia, oferty, pozwoli na szybkie sprawdzenie tego, czy dopełniłeś obowiązku.

Dodatkowo wszystkie firmy, które zarejestrowały się, można łatwo wyszukać w rejestrze BDO. Rejestr jest powszechnie dostępny – REJESTR BDO

Czy ktokolwiek korzysta z rejestru BDO?

Bardzo wielu moich Klientów trafiło do mnie po tym, jak znaleźli w tym rejestrze swoją „konkurencję”. Korzystali z rejestru, żeby sprawdzić, czy dużo firm z ich branży już się zarejestrowało. Wyszukanie tych firm w rejestrze zajęło dosłownie chwilę. Wystarczyło wskazać NIP lub skorzystać z innych sposobów wyszukiwania.

Na szczęście, jeszcze niewiele osób korzysta z tego rejestru do nieetycznych działań (przynajmniej taką mam nadzieję). Do tej pory tylko raz zdarzyło mi się, że Klient pojawił się u mnie po tym, jak dostał e-mail od nieznanego nadawcy z propozycją niezgłoszenia go do odpowiednich podmiotów z powodu braku rejestracji w zamian za odpowiednie wynagrodzenie.


Kary w BDO

Kary zależą od tego m.in. czego naruszenie dotyczy:

 • gospodarowanie odpadami niezgodne z informacjami zgłoszonymi do rejestru – kara aresztu albo grzywny,
 • brak wniosku o wpis do rejestru, zmianę wpisu do rejestru, wykreślenie z rejestru lub złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym – kara aresztu albo grzywny,
 • prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganego wpisu do rejestru – administracyjna kara pieniężna 5 000 zł – 1 000 000 zł,
 • nieumieszczanie numeru rejestrowego na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością objętą wpisem do Rejestru BDO – administracyjna kara pieniężna 5 000 zł – 1 000 000 zł,
 • transport odpadów bez wpisu do Rejestru BDO – administracyjna kara pieniężna od 2 000 zł.

Podstawowym obowiązkiem jest rejestracja w BDO (o ile wynika to z audyty działań firmy).

Czasami dostaję pytania o to, czy jak firma zarejestruje się po terminie, to dostanie karę.

Prawda jest taka, że podmiotom odpowiedzialnym za ochronę środowiska zależy na tym, żeby jak największa ilość firm zarejestrowała się (o ile ma taki obowiązek). Wynika to m.in. z tego, że Polska jest „rozliczana” za realizację obowiązków związanych z ochroną środowiska przez Unię Europejską.

Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której Urząd karze za to, że firma sama, z własnej inicjatywy zgłasza się do Rejestru BDO – nawet jeśli jest to po terminie. Wynika to z tego, że nałożenie takiej kary, spowodowałoby to, że wielu innych przedsiębiorców unikałoby rejestracji.

Kara, o której mowa powyżej (tj. za brak wpisu) dotyczy więc najczęściej sytuacji, gdy fakt „braku wpisu” wychodzi podczas np. kontroli.

Może Cię jednak czekać złożenie zaległych sprawozdań i np. uiszczenie opłaty produktowej. Mimo to nie warto czekać z wpisem do BDO. Zaległe opłaty będą tylko rosnąć, a dałoby się je w łatwy sposób zmniejszyć lub w ogóle uniknąć, składając na bieżąco wniosek o pomoc de minimis lub zawierając umowę z organizacją odzysku opakowań. Lepiej jak najwcześniej uregulować swoją sytuację w BDO.


Potrzebujesz pomocy w złożeniu wniosku do Rejestru BDO?

Pomagam w złożeniu wniosku do Rejestru BDO. Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnej Obsługi BDO, zapoznaj się z moją ofertą!


Przykładowe branże a wpis do BDO

Przykładowe branże. Zdjęcie Kingi Konopelko, prawnika przedsiębiorców.

A teraz przejdę do konkretów. Na temat niektórych branż napisałam bardziej szczegółowe artykuły, więc zamieszczę do nich linki – zachęcam do ich odwiedzenia, jeśli chcesz wiedzieć więcej o którymś szczególnym przypadku.


Sklep internetowy a BDO. Sprzedajesz produkty w opakowaniach?

Na 99% będzie obowiązywał Cię wpis do BDO. Więcej o BDO w sklepie internetowym znajdziesz w podlinkowanym niżej wpisie.
BDO w sklepie internetowym


Czy firma budowlana lub remontowa musi się rejestrować w BDO?

Jeżeli świadczysz usługi typu:

 • naprawa,
 • konserwacja,
 • remont,
 • budowa,
 • sprzątanie,

to „z automatu” stajesz się Wytwórcą odpadów (nawet jeśli powstałe odpady zostawiasz u klientów) i powinieneś z tego tytułu (o ile nie będą miały miejsce wyłączenia) zgłosić się do Rejestru BDO.

Jeżeli nie chcesz brać odpowiedzialności za tego typu odpady, to zadbaj o to, żeby w umowach z Klientami znalazły się odpowiednie postanowienia.

O tym, czy firma budowlana/ remontowa ma obowiązek rejestracji napisałam więcej w odrębnym artykule:

Czy firma remontowa, budowlana ma obowiązek wpisu do rejestru BDO? Prawnik odpowiada


Reklamówki a BDO. Udostępniasz torby za opłatą recyklingową?

Jeśli udostępniasz w swoim sklepie torby z tworzywa sztucznego za opłatą recyklingową, będziesz musiał również to zgłosić. Jeżeli jedyną podstawą wpisu do Rejestru BDO jest posiadanie „reklamówek”, od których powinniście opłacać opłatę recyklingową, uzupełnij w tym zakresie dział VI punkt 7 (wniosek w systemie BDO).


Sprzęt AGD i RTV a BDO. Wprowadzasz sprzęt elektroniczny lub elektryczny?

Jeśli wprowadzasz sprzęt elektroniczny lub elektryczny – jesteś producentem/ pośrednikiem/ importujesz sprzęt – obowiązek Rejestracji w BDO również Cię dotyczy. Jeśli prowadzisz szerszą działalność w tym zakresie, przenalizuj inne tabele odnoszące się do sprzętu elektronicznego lub elektrycznego.

Pamiętaj, że przy wprowadzaniu sprzętu elektrycznego/ elektronicznego będziesz musiał najprawdopodobniej dopełnić jeszcze innych obowiązków związanych m.in. z zawarciem umowy z organizacją odzysku lub wpłaceniem zabezpieczenia finansowe.


Gastronomia a BDO. Prowadzisz restaurację, bar lub kawiarnię?

Jeśli pakujesz jedzenie na wynos, to tak, będzie obowiązywać Cię rejestracja. Istnieje również możliwość, że kolejną podstawą do wpisu do BDO będzie wytwarzanie odpadów.

Więcej o tym, czy restauracje, bary, hotele, kawiarnie, muszą się rejestrować, napisałam w odrębnym artykule podlinkowanym poniżej. Znajdziesz tam też nagranie, które przygotowałam dla Gastroday blog.

BDO w gastronomii – czy muszę się zarejestrować?


Sprzedaż aut a BDO. Sprowadzasz auta z zagranicy?

Jeśli sprowadzasz pojazdy z zagranicy, to będziesz musiał pamiętać o tym, żeby zgłosić to, że wprowadzasz pojazdy.

Musisz także zgłosić to, że wprowadzasz elementy znajdujące się w pojazdach takie jak np. akumulatory/baterie/opony i inne.


Warsztat samochodowy a BDO

O ile rzeczywiście w zakładzie nie prowadzisz żadnej sprzedaży, a jedynie świadczysz usługi naprawy, to podstawą wpisu będzie to, że wytwarzasz odpady przy okazji napraw.

Na 99,9% nie wytwarzasz tylko odpadów podobnych do odpadów komunalnych, bo „zużyte oleje/inne preparaty” do nich nie należą, a więc będziesz musiał zgłosić się jako Wytwórca odpadów.


BDO a artyści i rękodzielnicy

Jeśli pakujesz swoje dzieła lub produkty do wysyłki lub wydania klientowi, to tak, czeka Cię wpis do BDO. Jedyny wyjątek to działalności nierejestrowane lub w skrócie NDG, które nie muszą wpisywać się do BDO.

O działalności nierejestrowanej w kontekście BDO przeczytasz tu: Działalność nierejestrowana a BDO

Natomiast więcej o tym, czy artyści/ rękodzielnicy muszą się rejestrować, napisałam w odrębnym artykule podlinkowanym poniżej:

9 pytań o BDO, artystów i rękodzieło


Wytwarzarzanie odpadów a BDO

Przeanalizuj najpierw i wypisz sobie co „wyrzucasz do firmowych śmieci”. To są Twoje odpady. To czy będziesz musiał je zgłaszać do Rejestru BDO, zależy od tego:

 1. Czy odpady są o składzie i charakterze podobnym do odpadów komunalnych?
 2. Czy znajdują się w wykazie odpadów dopuszczalnych do wytwarzania bez obowiązku zgłaszania ich do Rejestru BDO?
  Sprawdź wykaz

Musisz się zarejestrować?

W takim razie zapraszam Cię do instrukcji, w której krok po kroku przeprowadzę Cię przez proces składania wniosku BDO.

A jeśli wolisz, żebym to ja bezpośrednio pomogła Ci w rejestracji do BDO lub zrobiła to za Ciebie, zapraszam do skorzystania z moich Usług BDO.

Potrzebujesz pomocy w złożeniu wniosku do Rejestru BDO?