Jeżeli prowadzisz biznes, obowiązkowo zapoznaj się z tym wpisem. Dlaczego? Spółki cywilne są obecne w biznesowej rzeczywistości i dlatego powinieneś wiedzieć, co zrobić, żeby nie zaliczyć finansowej wpadki przy zawieraniu umów ze spółką cywilną. Co dzisiaj dla Ciebie przygotowałam? Case study i konkretne rozwiązanie do wdrożenia do Twojej umowy. To co, zaczynamy? Historia pewnego Fiata. Pewnego dnia Janek ogłosił swoim współpracownikom: – “Znalazłem perełkę. Unikatowe, jedyne w swoim rodzaju cudo – niezwykły Fiat 126P. Sprzedaje go spółka cywilna za świetną cenę – niecałe 10 000 zł po obniżce. Biorę. Jadę podpisać umowę”. Jak pomyślał – tak zrobił. Popędził na swoim … składaku 🚴♂️ Umowę podpisał, ale zapomniał ją wcześniej sprawdzić … Ups… CO PODPISAŁ? Najważniejszy jest dla nas ten fragment: „Umowa z dnia 14 marca 2019r. zawarta w Lublinie pomiędzy: 1) Janem Kowalskim prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą: „Jan Kowalski Nowe i szybkie” (…) a 2) „Jakoś to będzie” spółką cywilną (…) (…) CO BYŁO DALEJ? Otóż… Nasz Pan Janek podpisał umowę. Nie zdążył jednak jeszcze wrócić do firmy kiedy otrzymał sms: „Stwierdziliśmy, że jednak nie sprzedajemy auta. Proszę nie wpłacać pieniędzy. Auta nie wydamy. Znaleźliśmy kupca za wyższą cenę. Pozdrawiamy, „Jakoś to będzie” spółka cywilna” – ⁉️Hm… Co!?⁉️Chyba sobie ze mnie żartują⁉️ Nie ze mną te numery. Umowa podpisana. Teraz nie mogą się rozmyślić. I tu pojawia się kluczowe pytanie: MOGĄ czy NIE MOGĄ? Kto ma rację? Jeśli NIE MOGĄ – to dlaczego? – “Nie chcą mi sprzedać auta? Nie mogą mi odmówić. Zapłacę wymaganą kwotę i pojadę po auto”. Pan Janek myślał o otrzymanym smsie z odmową sprzedaży auta cały dzień. Okazało się, że wpłacona kwota z powrotem wróciła. Spółka cywilna odesłała pieniądze informując w mailu dodatkowo o tym, że auta nie wyda. Fiat 126P został już przekazany nowemu właścicielowi. – „Nie macie prawa tego robić” – odpowiedział Pan Janek – Spółka odpisała: „To Pan nie może nas do tego zmusić. Umowa jest nieważna. Nie zwrócił Pan na to uwagi? Życzymy powodzenia w dalszych poszukiwaniach”. – ?????? Ale jak to!?!? NO WŁAŚNIE – JAK TO? Wiecie może? |
Czas najwyższy przejść do wyjaśnień:
Umowa została zawarta między Janem Kowalskim prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą:„Jan Kowalski Nowe i szybkie” a „Jakoś to będzie” spółką cywilną.
CZY ZDARZYŁO CI SIĘ …
ZAWRZEĆ UMOWĘ, w której jedna ze stron została opisana jako XYZ spółka cywilna?
Jeśli tak, to ciesz się, że nikt nie wychwycił błędu.
Jeśli umowa była niekorzystna, żałuj, że go nie wychwyciłeś sam.
O JAKI BŁĄD CHODZI?
Spółka cywilna:
– nie ma podmiotowości prawnej;
– nie jest uznawana za przedsiębiorcę; nie ma odrębnego rejestru dla Spółek cywilnych (w rejestrze CEIDG można znaleźć o nich jedynie wzmiankę).
CO OZNACZA DLA CIEBIE to, że Spółka cywilna nie ma podmiotowości prawnej i nie jest uznawana za przedsiębiorcę?
Najważniejsze dla Ciebie jest to, że:
❎NIE MOŻESZ zawierać umów, w których stroną jest spółka cywilna
❎NIE MOŻESZ pozywać spółki cywilnej przed sądem
❎NIE MOŻESZ wnosić pozwu jako spółka cywilna
Pomyślisz może – o czym ja mówię, skoro powszechnie się zawiera takie umowy ze spółką cywilną?
Tak, powszechnie takie umowy są zawierane i jest to powszechny błąd. Często pozwy są kierowane przeciwko spółce cywilnej, co powoduje że Sąd takich pozwów nie rozpatruje i je odrzuca.
JAK ZAWIERAĆ WAŻNE UMOWY “ZE SPÓŁKĄ CYWILNĄ” ?
Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej; jest uznawana za korporację/zrzeszenie osób współdziałających dla osiągnięcia zamierzonego – wspólnego celu, swego rodzaju konsorcjum.
Jeśli chcesz zawrzeć ważną umowę „ze spółką cywilną”,
stroną tej umowy powinni być WSPÓLNICY spółki, a nie spółka cywilna.
Przykład:
❎Nieprawidłowo:
Umowa z dnia 14 marca 2019r. zawarta w Lublinie pomiędzy:
1) Janem Kowalskim prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą:„Jan Kowalski Nowe i szybkie” (…)
a
2) „Jakoś to będzie” spółka cywilna (…)
BŁĄD
✅Prawidłowo:
„„Umowa z dnia 14 marca 2019r. zawarta w Lublinie pomiędzy:
1) Janem Kowalskim prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą: „Jan Kowalski Nowe i szybkie” (…)
a
2) Michałem Nowakiem prowadzącym działalność gospodarczą (…) wspólnikiem „Jakoś to będzie” spółki cywilnej z siedzibą w Kielcach (…)
i
3) Rafałem Krupą prowadzącym działalność gospodarczą (…) wspólnikiem „Jakoś to będzie” spółki cywilnej z siedzibą w Kielcach (…)
Jak widzicie zmiana teoretycznie niewielka, ale ma niezwykle istotne znaczenie, bo POZWALA ZAWIERAĆ PRAWIDŁOWE i WAŻNE UMOWY.