9 pytań o BDO, artystów i rękodzieło

Zacznijmy od podstawowego pytania, które najczęściej się pojawia:

Czy BDO dotyczy artystów i rękodzielników?

Nie ma niestety jednego wykazu rodzajów działalności, które muszą lub nie muszą się zarejestrować. 

To czy artysta lub rękodzielnik będzie miał obowiązek rejestracji, będzie tak naprawdę zależało od kilku czynników, m.in. od tego czy artysta i rękodzielnik:

Wszystkie te elementy należałoby przeanalizować, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie o to czy artysta ma obowiązek rejestracji. 

Dzisiaj chciałabym odpowiedzieć Wam na kilka pytań dotyczących artystów i BDO.

Co to jest w ogóle BDO?

BDO jest to Baza danych o produktach, opakowaniach i gospodarce odpadami.

Rejestr BDO ma służyć ochronie środowiska, wyeliminowaniu nielegalnych wysypisk śmieci i wyeliminowania innych nieprawidłowości, a także ułatwić kontrolę przedsiębiorców w tych obszarach.

Jest kilka podstawowych przyczyn, dla których trzeba się zarejestrować. Szerzej opisałam je w artykule „Kto podlega rejestracji w BDO?”.

Czy puszki po lakierach, farbach wymagają Rejestracji?

Bez zgłaszania się do Rejestru można wytworzyć rocznie do 200 kg opakowań zawierających pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczonych.

Jeśli opakowanie nie zawiera substancji niebezpiecznych, limit na odpady opakowań np. z tworzyw sztucznych, które chcesz wyrzucić do śmietnika to 500 kg (i do tego limitu nie musisz się rejestrować).

Nie prowadzę działalności. Pakuję swoje obrazy/rzeźby do wysyłki w kartony z odzysku czy rejestr BDO mnie obowiązuję?

Jeśli nie jesteś przedsiębiorcą (czyli np. prowadzisz działalność nierejestrowaną czy inaczej NDG), przepisy dot. wprowadzania produktów w opakowaniach Cię nie dotyczą.

Gdybyś była przedsiębiorcą, musiałabyś się zarejestrować, nawet jeśli wykorzystujesz do opakowania swoich produktów kartony z odzysku.

Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie Działalność nierejestrowana a BDO.

artyści rękodzieło i BDO

Czy jeśli sprzedaję obrazy nieregularnie, to rejestr BDO mnie obowiązuję?

Czy prowadząc sprzedaż wysyłkową obrazów mam obowiązek rejestracji BDO?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i sprzedajesz obrazy, które opakowujesz w dodatkowe opakowania (nawet na potrzeby wysyłki), będziesz musiała się zarejestrować.

Żeby uznać Cię za tzw. przedsiębiorcę wprowadzającego produkt w opakowaniach wystarczy, że sprzedaż jeden obraz w opakowaniu w roku.

Czy prowadząc sprzedaż wysyłkową ceramiki mam obowiązek rejestracji BDO? Korzystam ze standardowych pudełek dostępnych na poczcie. Wypełniam “chrupkami”.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, będziesz musiała się zarejestrować. Wiem, że wydaje się to absurdalne, ale nawet w sytuacji gdy to inna firma wprowadziła na rynek to opakowanie (sprzedała Ci je), to nie tylko ta firma będzie musiała się zarejestrować, ale także Ty.

Prowadzę działalność gospodarczą i wysyłam do Klientów swoje produkty. Czy muszę się rejestrować?

Tak. Każde opakowanie, które dzięki Twojemu produktowi pojawi się na rynku, będzie stanowiło podstawę do zgłoszenia.

Niezależnie od tego, czy wysyłasz swoje produkty w folii bąbelkowej, kopercie, kartonie/folii – jeśli jesteś przedsiębiorcą, będziesz musiał się zarejestrować.

Tworzę rękodzieło. Przygotowując figurki z drewna, powstają odpady w postaci drewna. Czy muszę się zgłosić do Rejestru?

O ile ciężar odpadów w postaci drewna nie przekracza wagi do 10 000 kg rocznie, to jesteś zwolniona z obowiązku rejestracji BDO.

Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów wskazuje, że nie ma obowiązku zgłoszenia się do Rejestru i prowadzenia ewidencji odpadów, jeżeli wytwarza się „drewno” w ilości nie większej niż 10 000 kg rocznie.

Ile kosztuje rejestracja?

Jeśli jesteś wytwórcą odpadów i tylko z tego powodu zgłaszasz się do Rejestru, jesteś zwolniony z opłaty.

Jeśli rejestrujesz się z tego powodu, że wprowadzasz produkty w opakowaniach/opakowania na rynek, opłata rejestrowa wynosi 100 zł (dla mikroprzedsiębiorców) lub 300 zł (dla pozostałych przedsiębiorców).

Przygotowałam dla Ciebie również poradnik jak krok po kroku zarejestrować się w BDO. Zajrzyj do niego, jeśli obowiązuje Cię wpis do BDO i chcesz dopełnić tego obowiązku samodzielnie.

Jeśli natomiast wolisz zlecić złożenie wniosku do BDO prawnikowi, skorzystaj z moich usług BDO!


Mam nadzieję, że znalazłeś/aś odpowiedź na swoje pytanie.

Jeśli potrzebujesz skorzystać z konsultacji e-mailowej lub telefonicznej, napisz na kancelaria@kingakonopelko.pl


Potrzebujesz pomocy w złożeniu wniosku do Rejestru BDO?

Pomożemy Ci przy rejestracji do BDO lub złożeniu sprawozdania BDO.